GİRİŞ YAP

Üye Ol   |    Şifremi Unuttum

MALATYA

MALATYA

Kayısı diyarı ve Türkiye'nin en güzel şehirlerinden olan Malatya Şehri Tarihi, kültürü ve İnsani yakınlığı ile sizlerle...


Anadolu topraklarının en güzel şehirlerinden olan Malatya şehri, tarihi dokusu ve dünden bugüne taşımış olduğu kültürü her insanın merak ettikleri şehirler arasında. 

Tarihinden bahsederken Anadolu'nun her döneminden bizlere miras bırakmış ve tarihi yapıları bizlere hediye olarak sunmuştur. 

Malatya İklimi

Malatya ilinin iklimine baktığımızda sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Yani kışları uzun ve soğuk yaz mevsimlerinde sıcak ve kurak geçtiği görülmektedir. Kış mevsimlerinde Sıkı giyinmeniz önerimizdir. 


Malatya Nüfusu

Malatya ilinin Nüfusu 2019 sayımlarına göre 800.165 olarak belirlenmiştir.


Malatya Tarihi


   (MÖ 2000) yıllarında Hititler'den kalma eserler ile karşılaşmaktayız. Yapılan kazı araştırmalarında tarih öncesinden kalma eserler gün yüzüne çıkarılmıştır. 

  (MÖ 705-MÖ 681) Asur egemenliğine girmiştir.

  Geçen zamanlar ile birlikte Med ve Perslerin hakimiyetine giren bu şehir uzun yıllar boyunca persler tarafından yönetilmiştir. 

  MÖ 4. yıllar beraber kral İskender Anadolu'yu fetih etmiştir. 
 
  1515 yılında Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. 

  1924 yılında ise Türkiye Cumhuriyetinin bir ili haline gelmiştir. 
YazılarAnahtar Kelimeler

Malatya Beydağı TruzimBeydağı Malatya ŞubeBeydağı Telefon Numaraları
 ÖDEMEYE GEÇ
Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesini inceleyebilirsiniz. X